Podsumowanie „Ferii w mieście”

Niestety … wszystko co dobre szybko się kończy. Ferie zimowe, które są tak bardzo wyczekiwane przez dzieci dobiegły końca. Nasze ferie zaczęliśmy od pracy z modeliną „Figle migle” czyli figurki z modeliny. Modelina to doskonały materiał dla dużych i małych artystów!
W drugim dniu ferii wybraliśmy się do Radawy na kulig zaprzęgiem konnym. Mimo braku śniegu jazda wozami sprawiła wszystkim ogromną frajdę, a stukot końskich kopyt dostarczył niezapomnianych wrażeń! Po zakończonej przejażdżce na dzieci czekała ciepła herbata i gorące kiełbaski. Mimo mroźnej i wietrznej aury wszystkim uczestnikom dopisywały humory, podekscytowane dzieci obiecały, że wrócą tu za rok z nadzieją, że dookoła będzie biało, a konie pociągnął sanie.
W przed dzień święta zakochanych uczestnicy ferii przy wsparciu animatorów z MOK z MBP i przy użyciu odrobiny wyobraźni stworzyli niebanalne prezenty na Dzień Zakochanych walentynki to świetna okazja do obdarowania ukochanej osoby czymś miłym. Inwencjom twórczym nie było końca. Dzieci wykonały serduszka z papierowej wikliny, serduszkowe koszyczki i wiele innych.
Kolorowe mydełka – to kolejne warsztaty, które odbyły się podczas naszych feryjnych spotkań ! To pachnące, kolorowe, ekologiczne, twórcze i zarazem edukacyjne zajęcia z produkcji zdrowego naturalnego mydła glicerynowego. Własnoręcznie zrobione mydełka to piękna ozdoba lub oryginalny prezent. Dzieci mogły wybrać kolor, zapach i dodatki do swojego mydełka, stworzyły swoją niepowtarzalną kompozycję. Pod okiem animatorów dzieci mogły eksperymentować z formą, kolorem, fakturą i aromatami, dzięki czemu nasze warsztaty to niezapomniane chwile kreatywnej radości. Na koniec warsztatów czekał na dzieci słodki poczęstunek.
Magia gier planszowych! Obserwując zainteresowanie i zaangażowanie dzieci, można wyciągnąć wniosek, że planszówki to możliwość na miłe spędzenie czasu z dala od męczącego wzrok komputera i telewizora. To, że gry planszowe uczą i rozwijają wiele różnych umiejętności przekonały się dzieci biorące udział w dzisiejszych zajęciach. Bez względu na to czy dzieci grają z rodzicami czy rówieśnikami, gry planszowe pomagają im integrować się. Czas spędzony wspólnie podtrzymuje przyjacielskie więzi i umacnia pozytywne relacje. Pamiętajmy, że najłatwiej jest uczyć się przez zabawę:)
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z projektowania koszulek, dzieci mogły stworzyć własny projekt na koszulkę. Zapoznali się z różnymi technikami plastycznymi, które pozwoliły im na wyrażenie siebie i swoich możliwości twórczych. Chłopcy zdecydowanie swoje koszulki ozdabiali herbami ulubionych klubów sportowych. Na koszulkach dziewczynek królowały serca, owoce, ptaki i kwiaty. Nie zabrakło również spotkań przy ciekawej książce. Dużą popularnością cieszyły się projekcje filmowe „W zimowym kinie”, które były doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, nie tylko dla najmłodszych, ale także całych rodzin.
Karnawał to okres zabawy i radości, a przede wszystkim balów, na których nie może zabraknąć bajkowych postaci i kolorowych masek. Tematem przewodnim drugiego tygodnia ferii były maski i stroje karnawałowe, wykonane samodzielnie przez dzieci. Uczestnicy ferii wycinali, wyklejali i ozdabiali swoje maski według własnych pomysłów i upodobań. Dzieci miały do dyspozycji różnorodne materiały plastyczne: bibułki, różnokolorowe pisaki, skrawki materiałów, brokaty, cekiny i piórka. To przy ich użyciu powstały bardzo oryginalne i niepowtarzalne maski. W drugiej części warsztatów dzieci używając bibuły i krepiny stworzyły stroje i czapki karnawałowe, które zaprezentują podczas balu.
Ach co to był za bal . . . Zwieńczeniem kończących się ferii był bal karnawałowy. O tym, że prawie każde dziecko kocha taniec wiedzą chyba wszyscy. Dzieci uczestniczące w balu też uwielbiają taniec, zabawę i są prawdziwymi mistrzami parkietu. Podczas balu karnawałowego wszystkie dzieci tańczyły w rytm znanych dziecięcych oraz popularnych utworów, brały udział w konkursach z nagrodami i czasami nam trudno było dotrzymać im kroku. Jak na prawdziwy bal karnawałowy przystało nie zabrakło pięknych strojów. Na balu zdecydowanie dominowały księżniczki, super bohaterowie, policjanci, rycerze oraz zwierzątka. Tańczyliśmy solo i parami z podskokami i obrotami – słowem była zabawa i działo się! Mamy nadzieję, że nasz pierwszy bal karnawałowy na stałe wpisze się w tradycję ferii zimowych.